Budowa książki

Obwoluta -  papierowa lub wykonana z tworzywa sztucznego okładka ochronna książki, mająca zagięte brzegi (skrzydełka), zachodzące na wewnętrzne strony okładzin okładki. Obwoluta jest drukowana tylko z jednej strony, stanowi ochronę okładki oraz spełnia funkcje informacyjno-reklamowe.  

Okładka  zewnętrzny element książki, trwale połączony z blokiem książki. Główną funkcją okładki jest ochrona wkładu przed uszkodzeniami mechanicznymi. Składa się ona z przedniej i tylnej karty oraz grzbietu. Materiały wykorzystywane do jej budowy to najczęściej: papier, karton, tektura i tworzywa sztuczne oprawie zapłacimy mniej, niż za tę w twardej. Okładka jest wizytówką książki, dlatego jej wykonanie powinno zachęcać czytelnika do lektury i w odpowiedni sposób informować go o treści książki. 

Wyklejka -  dwukartkowa składka przyklejona lub przyszywana grzbietem do pierwszego lub ostatniego arkusza książki w twardej oprawie; jedna z jej kartek jest w całości przyklejona do wewnętrznej strony okładki. Zadaniem wyklejki jest ochrona przed zniszczeniem zewnętrznych arkuszy książki i związanie bloku książkowego z okładką. 

Grzbiet – powierzchnia boczna książki w miejscu połączenia składek lub kartek. Element znajdujący się w pośrodku rozłożonej okładki, pomiędzy stroną 1 i 4 okładki. 

Kartka przedtytułowa - strona, na której znajduje się tylko tytuł książki i ewentualnie nazwisko autora 

Kartka tytułowa strona, na której znajdują się najważniejsze informacje o książce: imię i nazwisko autora, tytuł książki, tłumacz, ilustrator, miejsce i rok wydania, nazwisko wydawnictwa. 

Trzon książki   część główna książki. Są to karty z tekstem cią­głym lub podzielonym na rozdziały lub części. 

Kapitałka -  element budowy książki, który dodatkowo wzmacnia trzon książki. To skrawek materiału (jedwab lub bawełna) przymocowany na grzbiecie do trzonu książki. Dodatkowo przytrzymuje sklejone lub zeszyte ze sobą kartki trzonu książki. 

Żywa pagina -  wiersz tekstu umieszczony nad kolumną tekstową lub u dołu kolumny; może zawierać takie informacje jak nazwisko autora, tytuł dzieła, tytuł rozdziału lub podtytuł, a w  encyklopediach i słownikach tytuł pierwszego lub ostatniego hasła na stronie